Pętla Cieńkowska

Skocznia narciarska im. A. Małysza w Malince jest zamknięta dla zwiedzających ze względu na kilkumiesięczny remont.
W związku z tym przejście Pętlą Cieńkowską będzie niemożliwe.

Nadwiślańska Agencja Turystyczna Sp. z o.o. w Tychach oraz  Polski Związek Narciarski nawiązali współpracę. Powstała ścieżka spacerowa łącząca kolej linową Cieńków w Wiśle Malince ze Skocznią Narciarską im. Adama Małysza.

Pasmo Cieńkowa  oddziela dolinę Czarnego od doliny Malinki. Warto się tutaj  wybrać , aby podziwiać wspaniałą panoramę Beskidu Śląskiego i udać się na spacer lub dłuższą wędrówkę. Zapraszamy na spacer  PĘTLĄ CIEŃKOWSKĄ, który rozpoczynamy od pozostawienia samochodu na dużym, bezpłatnym parkingu.

Wjeżdżamy koleją linową na Cieńków Niżni. Po wyjściu z peronu górnego skręcamy w prawo na wygodną ścieżkę prowadzącą grzbietem Cieńkowa w kierunku skoczni im. A. Małysza. (Skręcając w lewo, możemy zatrzymać się w jednym z dwóch punktów gastronomicznych, próbując regionalnych potraw). Na trasie usytuowana jest ścieżka edukacyjno-dydaktyczna z punktami  przeznaczonymi do odpoczynku. Po przejściu ok. 1300m po prawej stronie pojawia się widok na wieżę startową skoczni. Skręcamy w prawo i na podstawie biletu zakupionego wcześniej w kasie kolei linowej wchodzimy na teren skoczni. W wieży startowej znajduje się kawiarenka i punkt widokowy. Rozciąga się z tego miejsca imponujący widok na rozbieg i zeskok skoczni. Zjeżdżamy  koleją linową i zwiedzamy dolną część skoczni im. A. Małysza.

Z parkingu przy skoczni kierujemy się w prawo. Po obejściu zabudowań wchodzimy na ścieżkę pieszo-rowerową, prowadzącą brzegiem potoku Malinka, która jest jednocześnie ścieżką edukacyjno-dydaktyczną. Po ok. 1000m dochodzimy do parkingu przy dolnej stacji kolei linowej Cieńków, skąd rozpoczynaliśmy wędrówkę.

Szlak spacerowy  można pokonać także w drugą stronę. Rozpoczynając i kończąc wędrówkę pod Skocznią im. Adama Małysza

 

To nie jedyna możliwość wędrówki pozwalającej na poznanie piękna Beskidów ze szczytu „Cieńkowa”. Proponujemy dodatkowo:

SZLAK SPACEROWY CIEŃKÓW – MALINKA     

Schodzimy na asfaltową drogę i po 350 m skręcamy w lewo zgodnie z oznaczeniami niebieskiego szlaku spacerowego. Droga prowadzi w dół, w kierunku doliny Malinka. Po ok. 1000 m, po stromym zejściu drogą ułożoną z płyt, na rozwidleniu, skręcamy w lewo. Idziemy ok. 200 m i spotykamy kolejne rozwidlenie, z którego widać już dolną stację kolei linowej „Cieńków”. Skręcamy jednak w prawo, zgodnie z oznaczeniami i po zatoczeniu szerokiego łuku / 400m /, dochodzimy do drogi Malinka – Szczyrk. Idziemy w lewo nad potokiem Malinka i po 500 m trafiamy na parking zamykający naszą pętlę.

SZLAK SPACEROWY CIEŃKÓW – WISŁA CZARNE     

 Schodzimy na asfaltową drogę i po 300 m skręcamy ostro w prawo pomiędzy zabudowania, zgodnie z oznakowaniem niebieskiego szlaku spacerowego . Przed nami 1200 m zejścia w dolinę Czarnego, do miejsca popularnie zwanego Fojtulą. Stąd możemy skręcić w lewo i udać się na spacer w dolinę Białej Wisełki, która uważana jest za najładniejszą dolinę Beskidów Zachodnich lub udać się w prawo, aby zwiedzić zbiornik wodny utworzony u zbiegu Białej i Czarnej Wisełki. Powrót tą samą trasą.

ŻÓŁTY SZLAK TURYSTYCZNY

Zielony Kopiec- PTTK nad Zaporą.

Mamy nadzieję, że taka alternatywa spędzenia czasu z całą rodziną będzie dodatkową atrakcją Wisły

 

 

 

mapa stoku

kamery na stoku